Bezplatná infolinka

+420 800 888 547
Machineseeker Trust Seal

Historie obrábění pomocí CNC strojů

Historie obrábění pomocí CNC strojů

22.07.2019

Jak šel čas s CNC obráběním

Rádi a často zdůrazňujeme fakt, že obrábění pomocí CNC strojů jde natolik kupředu, že je třeba být neustále ve střehu – sledovat trendy, navštěvovat veletrhy, diskutovat a dohledávat. Občas ale není na škodu se na chvíli ohlédnout zpět a podívat se, jaký kus cesty už CNC stroje ušli.

Na přesném datu vzniku technologie obrábění se shodne jen málokdo. Někteří odborníci jej řadí ještě před průmyslovou revoluci, a to v jeho primitivních formách. Ale aby mohla být řeč o seriózním odvětví s promyšlenými obráběcími stroji, datovali bychom jeho vznik až po průmyslové revoluci v 19. století. Konkrétně šlo o vznik metody třískového obrábění, která pracovala se základním nápadem pro moderní pojetí práce s CNC stroji.

Třískové obrábění bylo využíváno pouze pro manuální činnost, což velice brzy změnil příchod automatizace a řízení výroby. Dění kolem CNC obrábění nabralo rychlý spád – začínají se vyvíjet samostatné komponenty, výrobní soustavy i systémy řízení. V 10. letech 20. století tak byly položeny základy moderních řídicích systémů.

Co kdyby byly CNC stroje řízeny programem? Myšlenka číslicového řízení, které se skládalo z alfanumerických znaků, spatřila světlo světa v USA na konci druhé světové války. V 50. letech vznikají první NC stroje. Dr. Seiuemon Inaba, zakladatel společnosti FANUC, hledal možnosti, jak co nejvíce využít automatizaci – vyvinul robota, kterého implementoval přímo do obráběcího stroje.

Čtyřicátá léta se nesou ve znamení inovací pohonných jednotek – elektricky řízené hydromotory a elektricky řízené motory, v šedesátých letech zase vznikají první výrobní linky s NC stroji.

NC dělí od CNC malý, ale důležitý krok, který v 70. letech podnikla společnost FANUC. Pod jejím dohledem vzniklo v roce 1972 první obráběcí centrum CNC FANUC ROBDRILL, které založila na technologii počítačového číslicového řízení.

CNC obrábění se velice rychle posunuje i v 80. letech. Řídicí systémy byly opatřeny multiprocesorovými mikropočítačovými strukturami na bázi CNC/PLC. Navíc jsou do strojů přidávány i speciální senzory, které umí rozpoznat a sledovat pohyb objektů.

Devadesátá léta patří prvnímu pokusu o zabudování bezpečnostních funkcí do CNC systému. Zpřesňuje se výroba, roste pružnost a zároveň odlišnost používaných dílů CNC systémů.

A o co se CNC vývojáři snaží dnes? Hledají cesty, jak synchronizovat Hardware a Software, integrovat CAD/CAM systémy do CNC nebo efektivně řídit pomocí externích počítačových stanic. Ani umělá inteligence jim nedá spát. Pro inovace je stále dost místa i příležitostí.

V Stroje Zeman Trade v současné době nabízíme na prodej bezmála 100 strojů v podobě obráběcích center, CNC soustruhů ale také laserů, vrtaček i brusek. Celou nabídku tvoří používané a repasované stroje ve výborném stavu, kde můžete vidět použití starších i novějších technologií.